Adventi gyertyák és színek jelentése
Minden adventi gyertya egy fogalmat szimbolizál: a hitet, a reményt, a szeretetet és az örömöt. Ezeket a fogalmakat párba állították egy-egy személlyel vagy vallási közösséggel, s így vonult be az ünnepnaptárba:
- Ádám és Éva – akiknek elsőként ígérte meg a megváltást Isten. Ez a hit gyertyája. (lila)
- Zsidó nép – akinek Isten megígérte, hogy közülük származik majd a Messiás. Ez a remény gyertyája.(lila)
- Keresztelő Szent János – ő hirdette Jézus eljövetelét előkészítve az utat Jézushoz. Ez a szeretet gyertyája.(lila)
- Szűz Mária – a makulátlan istenanya. Ez a rózsaszín gyertya az örömé.
Ha azonban szeretnénk megérteni az adventet és a mögötte álló pogány, illetve spirituális tartalmakat, akkor a gyertyagyújtáson és a koszorúkészítésen túlmenően a színekre kell összpontosítanunk. Az ünnepkör színei a keresztény tanítás szerint a lila és a rózsaszín.
A lila a bűnbánatot és a megtérést jelképezi, míg a rózsaszín az örvendezést. A koszorú négy gyertyájának meggyújtási sorrendje: az első és a második lila, a harmadik a rózsaszín, a negyedik megint lila.
Egy másik magyarázat szerint minden adventi gyertya piros színű, mivel Jézus vérére emlékeztetnek.
Egy újabb színmagyarázat alapján a meggyújtás sorrendje a következő: kék, piros, fehér és lila. Ebben a kontextusban a gyertyák egy-egy vasárnapon érkező angyalt szimbolizálnak.
Az első adventi vasárnapon egy kék köpenybe öltözött angyal érkezik, aki az emberek közötti kommunikációt erősíti fel és megnyitja a lelkeket egymás felé. A második adventi vasárnapon pirosba öltözött angyal száll le az emberek közé, aki megkeresi a szeretetteli embereket. A harmadik vasárnapon az újabb, piros színt öltő angyal árasztja a szeretetet az emberi szívekben. Míg a lila palástú negyedik angyal az utolsó adventi vasárnapon a béke rezgéseit közvetíti az emberek számára.
Napjainkban az adventre igyekeznek ráirányítani a figyelmet az adventi naptárral is, amely minden egyes adventi napnak megfeleltet valamit. Hol egy kis édesség, hol egy szent kép rejtőzik a naptár egy-egy napszáma mögött.
Az adventi naptár ötlete nem vallási természetű, de kedves szokás, amely állítólag Gerhard Lang édesanyjától, az első adventi naptár elkészítőjétől származott, aki megelégelte fia napi szintű kíváncsiskodását, hogy hányat kell még aludni karácsonyig, és elkészítette az adventi naptár prototípusát.
Forrás: http://kovacsneagi.qwqw.hu/